Technologie přivařování svorníků

Všechno co potřebujete vědět o přivařování svorníků

Na následujících stránkách najdete základy, funkčnost a příklady využití a spoustu dalších infromací týkající se přivařování svorníků

Co je přivařování svorníků?

Svařování svorníků umožňuje přivařit kovové spojovací prvky, jako jsou přivařovací čepy, přivařovací kolíky a závitové svorníky, na jiný kovový předmět pomocí elektrického oblouku rychlostí blesku. Mezi koncem čepu a povrchem obrobku se vytvoří elektrický oblouk, který obě části roztaví. Svorník je pak vykován do roztavené lázně. Materiál ztuhne a čep je svařen. Svar je stejnoměrný a má kompletní svar přes přírubu.

Protože je celý povrch svarového čepu spojen s obrobkem, výsledný svarový spoj je pevnější než svorník nebo základní materiál. Protože v plechu nejsou proraženy žádné otvory, obrobek není oslaben a problémy s korozí jsou minimalizovány. Při svařování svorníku je vyžadován přístup pouze z jedné strany, což značně usnadňuje manipulaci s komponentem, zejména při vytváření uzemnění.

Tato absolutně nepropustná, bezotvorová a dekorativní technika spojování se používá u mnoha předmětů každodenní potřeby a usnadňuje manipulaci s nimi. Ať už se jedná o kávovary, varné konvice, žehličky, parní hrnce nebo dokonce ve vozidlech a střechách – mnoho věcí by nebylo možné bez přivařování svorníků.

S vývojem patentovaného postupu „SRM Technology®“ (patent č. 10 2004 051 389) bylo dokonce možné nahradit mnoho oblastí lepení, nýtování, děrování a vrtání.

Výhody přivařování svorníků

  • Široký rozsah použití od Ø 2 mm do Ø 25 mm
  • Kompletní fúze, proto vysoká pevnost
  • Svařitelné i na tenkém plechu
  • Žádné nebo jen velmi malé zpětné značení
  • Žádné změny materiálu, jako je deformace nebo zkreslení
  • Nejsou potřeba žádné vrtané otvory, takže nedochází k úniku 
  • Problémy s korozí lze minimalizovat
  • Přístup k dílům je nutný pouze z jedné strany
  • Možné různé kombinace materiálů
  • Nejsou nutné žádné časově a finančně náročné přípravné a dokončovací práce
  • Rychlá a snadná obsluha zajišťuje vysokou produktivitu
  • Lze snadno automatizovat pomocí standardních přivařovacích svorníků

Kapacitní přivařování

Tento způsob svařování slouží k přivařování spojovacích součástí o průměru od 2 do 12 mm a to z oceli, nerezové oceli, hliníku a mosazi. Nerozebíratelný svarový spoj se provádí polo nebo plně automaticky. Při svařovacím procesu se energie z baterie kondenzátorů vybije přes zážehový hrot navařované spojovací součásti v extrémně krátkém čase od 1 do 3 ms (0,001 až 0,003 s). U této technologie se nepoužívá žádných pomocných prostředků

 

Navařování technologií SRM

Patentovaný proces přivařování svorníků v radiálně symetrickém magnetickém poli (patent č.: 10 2004 051 389) ve spojení s inovativním univerzálním svorníkem HZ-1 s rovinnou čelní plochou a středícím hrotem umožňuje bezpečné a čisté přivaření svorníků do rozměru M16. V tomto procesu již není potřeba použití keramických kroužků. Tento postup otevírá zcela nové možnosti zejména v automatizovaných svařovnách svorníků a velkosériové výrobě součástí.

 

Obloukové přivařování

S keramickým kroužkem nebo v ochranné atmosféře

Obloukové přivařování je svařovací postup pro maximální zatížení. Umožňuje svařování svarů o průměru 6 mm až 25 mm. Celý proces svařování je řízen a monitorován elektronickým zdrojem energie.

Tento postup vytváří vysoce kvalitní svařované spoje a osvědčil se v ocelových konstrukcích, strojírenství, stavbě lodí, stavbě prefabrikovaných dílů ze železobetonu, konstrukci dveří a oken, pozemního a inženýrského stavitelství, armatur a potrubí.